Neteisėtais būdais įgytų mobiliųjų įrenginių IMEI numerių blokavimas Lietuvoje ir užsienyje

Nuo 2018 m. liepos 25 d. Lietuvoje įsigalioja visų šalies ryšio operatorių pasirašytas susitarimas blokuoti vogtus ir pamestus mobiliuosius įrenginius bei keistis tokių įrenginių IMEI numeriais. Lietuvos operatoriai sistemoje matys bei blokuos ne tik vieni kitų pateiktus numerius, bet ir esančius tarptautinės asociacijos GSMA sistemoje. Juos šiai sistemai šiuo metu teikia 140 operatorių iš skirtingų pasaulio šalių.

POPULIARIAUSI KLAUSIMAI

Šis nutarimas buvo priimtas prisijungus prie tarptautinės iniciatyvos, vienijančios 140 operatorių. Iniciatyvos siekis – kovoti prieš sukčiavimą, taip pat mobiliųjų įrenginių vagystes, klastotes bei užtikrinti didesnį vartotojų saugumą.
Jei jūsų naudojamo įrenginio IMEI numeris bus įtrauktas į asociacijos GSMA blokuotinų numerių sąrašą – apie tai iš anksto Jums skambučiu arba SMS žinute praneš Jūsų mobiliojo ryšio operatorius. Įrenginys bus blokuojamas ne anksčiau nei po 30 dienų nuo gauto pranešimo.
Įrenginiai patenka į asociacijos GSMA blokuotinų IMEI numerių sąrašą ir yra išjungiami, jeigu prieš tai buvo registruoti kaip pavogti, pamesti arba kaip tokie, kuriais naudojantis, užsienio valstybėse buvo įsiskolinta už mobiliojo ryšio paslaugas.
Į užblokuotą įrenginį įdėjus bet kurio šalies operatoriaus SIM kortelę – įrenginys neveiks. Tačiau įrenginiai, patekę į GSMA blokuotinų numerių sąrašą, nebus blokuojami be perspėjimo – apie tai Jums prieš mėnesį praneš Jūsų mobiliojo ryšio operatorius.
Užblokuotas įrenginys neveiks Lietuvoje ir kitose šalyse, kurių operatoriai naudojasi GSMA sistema.
Blokuojami gali būti visi unikalų IMEI identifikacinį numerį turintys mobilieji įrenginiai, pavyzdžiui, telefonai arba planšetės, kurie bus užregistruoti sistemoje kaip įgyti neteisėtu būdu.
Susisiekite su savo mobiliojo ryšio operatoriumi, kuris patars, kaip tęsti sklandų naudojimąsi ryšio paslaugomis ir blokuoti įrenginį. Užblokuotą įrenginį ir, jei turite pirkimą įrodančius dokumentus, rekomenduojame atnešti ir perduoti artimiausiam policijos komisariatui. Tik tuomet policija galės fiksuoti įvykį ir vykdyti tyrimą dėl žalos atlyginimo.
Užblokuotą įrenginį rekomenduojame atnešti ir perduoti artimiausiam policijos komisariatui. Tik tuomet policija galės fiksuoti įvykį ir vykdyti tyrimą dėl žalos atlyginimo.
Gavusi blokuotą įrenginį, Lietuvos policija savo ir Interpolo duomenų bazėse patikrins apie jį turimą informaciją. Jeigu bus nustatyta, kad įrenginys yra ieškomas kaip pavogtas, pamestas ar kaip toks, su kuriuo buvo įsiskolinta, policija gali paprašyti patikslinti informaciją apie jo įsigijimo detales. Po to, užblokuotas įrenginys bus paimamas ir policija pradės vykdyti tyrimą dėl žalos atlyginimo.
Jeigu Lietuvos policijos tyrimas atskleis, kad buvo padaryta nusikalstama veika, padarytą žalą turės atlyginti nusikalstamos veikos kaltininkas. Kokia ir kam buvo padaryta žala – bus sprendžiama tyrimo metu. Nukentėję asmenys ar kiti asmenys, kuriems padaryta žala, greičiausiai, bus pripažįstami civiliniais ieškovais.
Ar Jūsų naudojamas įrenginys neturi neigiamos istorijos, galite patikrinti savitarnos portale www.manoimei.lt. Čia įvedus savo įrenginio IMEI kodą, galėsite sužinoti, ar įrenginys nėra įtrauktas į GSMA asociacijos blokuotinų numerių sąrašą.
Savo mobiliojo ryšio prietaiso IMEI kodą galite sužinoti į telefono numerio rinkimo laukelį įvedę simbolių kombinaciją *#06#. Kai suvesite šią seką – telefono ekrane automatiškai atsiras Jūsų įrenginio IMEI numeris. IMEI numeris būna užrašytas ir ant įrenginio pakuotės ar lipduko po telefono baterija.
Neretai tokie įrenginiai, dažniausiai be oficialių dokumentų bei mažesnėmis nei rinkos kainomis, yra įsigyjami iš privačių pardavėjų skelbimų portaluose, lombarduose, turguose ir panašiai. Norint to išvengti, įrenginius rekomenduojama įsigyti tik iš jų gamintojų patvirtintų oficialių partnerių.
Pirkdami mobiliojo ryšio prietaisą pardavėjo būtinai paprašykite pateikti dokumentus, įrodančius, kad prietaisas įgytas teisėtai, o taip pat patikrinkite įrenginio IMEI kodą.
Tokių duomenų kol kas nėra.
Jeigu Jūsų telefonas buvo pavogtas, apie tai praneškite policijai. Informacija bus perduota Jūsų mobiliojo ryšio operatoriui, kuris įrašys telefono IMEI numerį į blokuotinų numerių duomenų bazę ir juo naudotis nebebus galima. Tuo atveju, jei atgausite savo telefoną – jis galės būti atblokuojamas.

Patikrinta šiandien:

20

Patikrinta šį mėnesį:

10 741

Patikrinta iš viso:

177 946

IMEI iš viso:

41 342 013